EkonomiGündem

Türkiye de 4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Asgari Ücreti Geçti

Türk-İş Kurumunun araştırma sonuçlarına göre, temmuz ayında Türkiye de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 11 bin 658 TL iken, yoksulluk sınırı ise 37 bin 974 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş kurumu, Temmuz 2023 dönemine ile ilgili Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçlarını duyurdu. Bu sonuçlara göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 11 bin 658 TL olarak hesaplandı. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 37 bin 974 TL oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 15 bin 123 TL’ye yükseldi. (DHA)

Piyasada Ortalama Sebze/Meyvenin Kilogram Fiyatı 27,29 lira, Meyve 35,20 liraya Yükseldi

Temmuz ayında Et fiyatlarında son durum şu şekilde; Et ve Süt Kurumu’ndan ürün tedarik eden marketler ile diğer marketler arasında farklılık söz konusu. Zincir marketlerde çoğunlukla dana kıyma ortalama 315TL iken, kuşbaşı ortalama 340TL’den raflardaki yerini aldı.

Diğer gıdalarda ise ; ortalama bir sebzenin kilogram fiyatı 27,29 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı ise 35,20 lira olarak hesaplandı.

Bir ay içerisinde pirinç %8, irmik ise %6 zamlanırken, makarna ve unda o kadar ciddi bir fiyat artışı yaşanmadı Ankara’da 200 gramlık beyaz ekmek %30 zamlanarak 6,5 liradan satışa sunulmaya başlandı.

Zeytinyağı fiyatı %30, margarin fiyatı %20, ayçiçeği yağı fiyatı ise sınırlı düzeyde arttı, tereyağı fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı.

Çay %10, siyah zeytin %12, salça %8, şeker %4 zamlanırken, bal ile pekmezde sınırlı seviyede fiyat artışı oldu. Yeşil zeytin, ıhlamur, reçel ve baharat fiyatlarında da herhangi bir değişiklik olmadı, en çok fiyatı düşen ürün ise %22lik bir düşüş ile tuz oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu