DünyaGündem

Rusya’da Darbe Girişimi; Wagner, Putin Yönetimine Karşı Savaş Açtı

 Putin’in göz yumduğu paralı asker grubu PMC Wagner, Rus ordusuna baş kaldırdı.

Federal Güvenlik Ajansı, Wagner savaşçılarından liderleri olan Prigojin’i tutuklamasını talep etti.

Uzun bir süredir Rusya’ya yönelik oldukça sert eleştirilerde bulunan özel askeri şirket Wagner’in kurucusu olan Yevgeniy Prigojin, Ukrayna savaşını şöyle ifade etmişti;

“Bir avuç yaratığın” çıkardığını söylemişti.

Prigojin’in bu açıklaması sonrası Rusya, Wagner’i vurdu. Bunun üzerine Yevgeniy Prigojin ise boş durmadı, oda Rus ordusuna savaş açtı. Bu olaylar ile yoğun bir şekilde Sosyal medyada “Rusya’da darbe” paylaşımları yapıldı.

Peki Ya Rusya’da Neler Oldu?

Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunun liderlerinin grubun kamplarını vurma emri verdiğini ve fazla sayıda Wagner savaşçısını öldürdüğünü iddia etti. Bunların ardından Prigojin Rus halkına şu çağrıda bulundu;

“Evlerinde kalmalarını rica ediyorum. Başladığımız işi bitirdikten sonra vatanımızı korumak için cepheye döneceğiz”

Bu çağrının ardından darbe iması olarak yorum açıklandı. Rostov sokaklarında zırhlı araçlar ve silahlı askeri polis devriye gezmeye başladı.

Wagner İçin Putinin Özel Ordusu Olarak Tanımlanıyorlar

Diğer bir adı PMC Wagner olan, Wagner Grubu, bir Rus paramiliter örgütüdür. Farklı farklı şekillerde özel bir askeri şirket, bir paralı asker ağı veya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fiili bir özel ordusu olarak söyleniyor. Bu Grup, özel askeri müteahhitlerin resmi olarak yasak olduğu Rusya’da yasaların ötesinde faaliyet gösteriyor. Wagner Grubu’nun kendisi ideolojik olarak yönlendirilmese de, Wagner’in çeşitli unsurları neo-Naziler ve aşırı sağcı aşırılık yanlıları ile ilişkilendirilmiştir.

Wagner Grubu Hakkında;

Wagner Grubu olarak bilinen PMC Wagner, Rus paramiliter örgütü olarak tanınıyor. Rusyanın paralı askerleri olarakta bilinen Wagner Grubu, Vladimir Putin’in özel ordusu olarak da tanımlanabilir. 

Wagner Grubu’nun kurucusu ise Yevgeni Prigozhin’dir. Çoğu kaynakta ise 2014 yılında kurulduğu belirtilen Wagner grubu, özellikle Ukrayna’daki savaş sırasında ününü tüm dünyaya duyurmuştur.

Bunların yanı sıra Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki savaşlarda da Rus hükümetinin tarafında bulunmuştur. 2016 yılının başlarında sayıları yaklaşık olarak 1.000 kişilik çalışanı varken 2017 yılı itibarıyla bu sayının 6.000’i aşkın olduğu biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu