Bilim

BioNTech, Covid aşısının yan etkileri nedeniyle bugün yargılanacak

Almanya’da Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulmuş olan BioNTech şirketi, covid aşılarına karşı tazminat davasıyla yüzleşiyor. Bir sağlık çalışanının aşı sonrası yaşadığı ‘beyin sisi’ sebebiyle BioNTech’ten 150 bin euro tazminat istediği belirtiliyor. Bunun yanı sıra dava boyunca BioNTech yetkilileri, aşı ile yan etkiler arasında net bir bağ gösterilemediğini dile getirdiler. İki hukuk şirketi tarafından açılmış olan davada davalardan 1 milyon euroya kadar para istendiği kaydedildi.

Almanya’daki BioNTech adlı şirketin kurucuları Almanya’da olan Türk bilim insanları; Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulmuştur. Bu iki bilim insanı ise bugün hakim karşısına çıkıyor. Almanya’da hizmet vermekte olan iki hukuk şirketi, müvekkillerinin başvurusu ile yargı sürecini başlattı. Yapılan açıklamada ise, müvekkillerin sağlığında “kalıcı hasar” oluştuğu ve bundan dolayı tazminat davası açıldığı bildirildi.

Açılan Davalarda 1 Milyona kadar Para İsteniyor

Hamburg bölgesel mahkemesinde görülecek olan bu davanın bu yöndeki yüzlerce iddiadan biri olduğu ve iki hukuk şirketi tarafından açılan davalardan neredeyse 1 milyon euroya kadar para istendiği duyruldu.

Bu davalar için BioNTech Ne Dedi ?

BioNTech ise davalar ile ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda, üretilen aşıların güvenlik kontrollerinin yapıldığını beyan etti. BioNTech yetkilileri ise ;

“Açılan davada davacı ve avukatları, koronavirüs aşısı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağ gösteremedi” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu