Dünya

Arjantin'de "Türk Mutfağı Haftası" adı altında farklı medeniyetlerden izler taşıyan binlerce yıllık Türk mutfağının özgün zenginlikleri uluslararası etkinliklerle tanıtılmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın büyük katkısıyla Arjantin’de “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında 21-27 Mayıs tarihlerinde dünyanın farklı yerlerinde gastrodiplomasi etkinlikleri gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçiliği, Buenos Aires Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Hava Yolları (THY) ortaklığı ile (21-27 Mayıs) tarihleri boyunca Şef Ali Açıkgül’ ün katılımıyla Arjantin’de Türk mutfağının tanıtıldı.

Türk mutfağı haftasında akademik ve atölye çalışmalarını’ da içeren pek çok etkinlik ile Buenos Aires’in farklı yerlerinde, Türk mutfağının zenginliklerinin tanıtılmasıyla ve televizyon programlarının da desteği ile beraber Türk mutfağı Arjantinlilerle buluştu.

Etkinliğe katılan Arjantinli ünlü şef Santiago Giorgini;

 “Yemekler çok hoşuma gitti, aşina olduğumuz bazı tatlılar da vardı fakat bunlar çok daha lezzetliydi. Özellikle yanık sütlaç muhteşem bir şey, kireçte tahinli kabak tatlısı da oldukça kıtır ve ağızda dağılması harika. Geleneksel Türk tatlılarını gerçekten seviyorum.”  diye söyledi

Davete katılan bir diğer Şef Pamela Villar ise şöyle söyledi;

 “İki yıl önce Türkiye’ye seyahat etme şansım oldu. Yemekleri beni büyüledi. Beni buraya davet ettiklerinde düşünmeden geldim. Türk yemeklerini, tatlılarını ve kombinasyonlarını çok seviyorum.” diye söyledi.

Etkinliğin bitiminde ise, davete katılmış olan şeflere “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı hediye edildi.

Faaliyetlerin ikinci etabı ise Şöyle devam etti;

Faaliyetlerin ikinci safhasında YEE’nin ev sahipliği yaptığı Arjantinli birçok sayıda sanatçı, bürokrat ve televizyon programcılarının’ da bulunduğu özel bir tanıtım programı ve yemek sunumu yapıldı.

Programın bitimi ise

Arjantin’in efsane banoneonist sanatçısı Rodofo Mederes ile Gitaris Juan Falu’nun misafirler için verdiği mini bir dinletiyle bitirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu