Dünya

İsrail ile Gazze’deki Filistinliler Arasında Ateşkes Sağlandı

Gazze Şeridi’ne 9 Mayıs’tan bu yana hava saldırıları düzenleyen İsrail Gazze’ye hava saldırılarında beşinci günde’ de devam etti. Gece boyunca İslami Cihad örgütüne ait yerler bombalandı. Gazze ise Roketlerle karşılık verdi. Bu karşılıklı savaşın ardından Mısır arabuluculuğunda iki tarafta ateşkese vardıklarını belirttiler. 

İsrail ordusu, Gazze’ de yapılan şafak opersasyonlarda İslami Cihad komuta merkezlerinin ve roketatarlarının vurulduğunu açıkladı. Saldırı düzenlenen yerlerin ise İslami Cihad’ın üst düzey görevlilerine ait operasyonel komuta merkezleri olduğu söylendi. 

Olayın ardından sonra ise Gazze’deki İslami Cihad üyeleri devreye girdi ve İsrail’ e roketlerle karşılık verdi. İsrail savunma sistemi “Demir Kubbe”, tarafından engellendiği İsrail Savunma Bakanı tarafından duyuruldu. Birkaçının ise yerleşim yerlerine isabet etmesi yüzünden can ve mal kayıplarına neden olduğu belirtildi. 

Bir diğer yandan İsrail Batı Şeria’ da Balata Mülteci Kampına baskın yaptı. Bu olay sonucu iki Filiistinli yaşamını yitirdi.  

İsrail ordusu, baskını askerlerine saldırı planlayanları hedef alan bir “terörle mücadele” operasyonu olarak açıkladı. İsrail’in salı günü İslami Cihad Hareketinin silahlı kanadına karşı saldırı başlatmasından bu yana örgütün 6 üst düzey komutanı öldürüldü. Mısır’ın bölgede ateşkes için bir yeni teklif sunduğu ve bu teklifin İsrail ve Filistinli gruplar tarafından kabul edildiği açıklandı. 

“Sükunete Karşı Sükunet” 

Bu ateşkesin yerel saatlere göre saat 22.00’ da başladığı açıklandı. Ateşkesin başlamasının ardından yüzlerce Gazze’li sokağa çıkıp kutlamalar yaptı. 

İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Halid Batş, “İsrail, arabuluculara verdiği sözleri tuttuğu ve ateşkese bağlı kaldığı sürece İslami Cihad ve Filistinli grupların da buna uyacağını” belirtti. 

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi ise Tel Aviv yönetiminin, Mısır’ın arabuluculuk teklifini kabul etmesinin, “sükunete karşı sükunet” anlamına geldiğini belirterek, “İsrail, herhangi bir saldırıya ya da tehdide maruz kalırsa kendisini müdafaa için ne yapılması gerekiyorsa yapacak.” ifadesini kullandı. 

Hanegbi, ateşkese varılması konusunda gösterdiği yoğun uğraşlarından dolayı Mısır’a ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye de teşekkürlerini belirtti.

Hanegbi, ateşkese varılması konusunda gösterdiği yoğun çabadan ötürü Mısır’a ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye de teşekkür etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu