GündemSiyaset

2023 Türkiye Cumhurbaşkanı Seçim Sonuçları

Bildiğiniz üzere 14 Mayıs Pazar sabahı saat 08.00’da insanlar oyunu kullanmak için uyandı. Merakla beklenen bu seçimde Cumhurbaşkanı adaylarından Kemal Kılıçdaroğlu seçimden önce kazanacağından o kadar emin bir şekilde konuşmuştu.

Gençlerin başkanı olarak bilinen Kemal Kılıçdaroğlu ilk turda yüzde 44,88 oy aldı. İktidar partisinin adayı olan Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 49,51 ve Ata İttifakının adayı olan Sinan Oğan ise yüzde 5,17 oy ile ikinci tura kaldı. Adaylıktan çekilmiş olan Muharrem İnce ise yüzde 0,44 oy aldı. Şimdi halkın gözü ve kulağı 28 Mayıs Pazar günü olacak ikinci tur seçimlerinde. İkinci turda Cumhurbaşkanı adayları olan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu nasıl bir yol izleyecek merakla beklenmektedir.

Bunun yanında Sinan Oğan ve ittifakı hangi adayı destekleyeceği halk tarafından büyük merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Sinan Oğan ikinci turun sonucunu biz belirleyeceğiz, dedi. Hangi adayı destekleyeceğiniz sorusuna ise Sinan Oğan şöyle bir açıklama yaptı:

İstişare ile açıklayacağız, tabanımıza soracağız bize oy verenlere soracağız, bize imza verenlere soracağız, kamuoyunda bununla ilgili bir değerlendirme yapacağız; masaya oturduğumuz taraflarla taleplerimizi konuşacağız ve taleplerimizin başında terörle arasına mesafe koymak olacak. Tabii ki biz bedavadan ortak olmayacağız. Yani bizimde bakanlıklar vesaire taleplerimiz olacak. Şimdi anlaşırsak hükümetin içinde yer alacağız anlaşamazsak da o zaman yolumuza bakacağız diyerek sözüne son verdi.

Cumhurbaşkanı Adayı Olan Sinan Oğan’ın Diğer Açıklaması

Seçim ilk başladığında o zaman dedik ki seçimler ikinci tura kalacak. Çünkü sahayı doğru okumak lazım. Biz ilk günden beri sahayı doğru okuyoruz ve bizim okuduğumuz saha tıpatıp gerçekleşti. Ufak bir farkla biz yüzde 11 – yüzde 12 oy bekliyorduk, o oyu aldığımızı da düşünüyoruz aslında ama birtakım sandıklarda yüzde 2’lik bir erozyonumuz oldu.

Sonra son 3 gün Muharrem İnce’den boşalan kitle bize saldırdı resmen, seçim günü söylenti çıkardılar. Okullara pankartlar astılar Sinan Oğan çekildi diye her türlü pis oyunu oynadılar ama buna rağmen biz hedefimizden geri durmadık. Biz ne demiştik Türk milliyetçileri bu seçimin tam göbeğinde olacak demiştik. Biz HDP ve Hüdapar seçimde kilit olmayacak demiştik ve biz bu seçimin belirleyeni olacağız demiştik. Biz istediğimiz bütün hedeflere vardık bundan sonra Türkiye’yi siyasi krize girmemesi için bütün sorumluluğu üstleneceğiz, alacağız ve sorumlu devlet adamı gibi davranacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu