OtomobilTeknoloji

Volkswagen’in Yeni Gözdesi İD.7 

İD.7 bir diğer deyişle elektrikli Passat. Passat Sedan’ın üretimini 2022 yılının sonlarına doğru sonlandıran Volkswagen, elektrikli araç piyasasındaki sedan eksiğini Volkswagen ID.7 ile tamamlayacak. Bugün tanıtılan 2024 Volkswagen ID.7’nin özellikleri bu teknoloji alanındaki haberimizde haberimizde: 

Volkswagen, üst orta sınıftaki ilk küresel elektrikli modeli olan yeni Volkswagen İD.7’nin tanıtımını gerçekleştirdi. “Elektrikli Passat” olarak da söyleniyor yeni ID.7, menzili 700 km’ ye kadar ulaşabiliyor. (WLTP), gelişmiş güç-aktarma sistemleri, geniş iç mekan ve üst sınıf teknolojileriyle Volkswagen’in yeni gözdesi haline geliyor. 

Yaklaşık beş metre uzunluğundaki model, gelişmiş müşteri odaklı kullanım tarzına ve üst segment kaliteli görünüme sahip. ID.7 lansmanının 2023 yılı içinde Avrupa ve Çin’de; 2024’ten itibaren Kuzey Amerika ve Türkiye’de yapılması planlanıyor. 

Volkswagen’in Yeni Modeli İD.7 Bizlere Neler Sunuyor ? 

Volkswagen ID.7, tamamen yeni, yüksek verimli güç-aktarma nesline sahip ilk MEB modeli. 210 kW/286 PS ile Volkswagen ID ürün gamı içindeki en güçlü ve en yüksek torklu elektrikli tahrik motoruna sahip model. Bu güç seçeneği, batarya boyutundan bağımsız olarak ID.7’de kullanıma sunuluyor. Şirket içinde APP550 olarak anılan güç ünitesi, Kassel’de (Almanya) Volkswagen Group Components ile birlikte geliştirildi ve burada üretiliyor. 

DonanımProPro S
Uzunluk4961 mm 4961 mm 
Yükseklik1862 mm 1862 mm 
Genişlik1538 mm 1862 mm 
Aks mesafesi2966 mm 2966 mm 
Maksimum Güç210 kW 210 kW 
Batarya82 kWsa 91 kWsa 
Menzil615 km700 km
DC şarj hızı 170 kW 200 kW 
Şarj süresi (%10-80)25 dk 

Sınıfının öne çıkan sürüş asistan sistemleri 

Sürüş verilerine sahip “Travel Assist”, gerektiğinde ID.7’nin yanal ve dikey kontrolünü üstlenebiliyor. Volkswagen, bu özelliği VW Grubu’nun yazılım şirketi CARIAD ile birlikte geliştirdi. ID.7 istenirse, çok şeritli otoyolda 90 km/s’nin üzerindeki hızlarda yardımlı şerit değiştirmeyi desteklemek için “Travel Assist” işlevinden yararlanıyor. Sürücü yine bu işlevi denetliyor, ancak sürüş yorgunluğu önemli ölçüde azalıyor. 

Konu park etme olduğunda, elektrikli Volkswagen bağımsız olarak farklı şekillerde yardımcı manevralar yapabiliyor. Bunlardan biri de 50 metreye kadar hafıza işlevine sahip park özelliği. Sürücü bunu sağlamak için ya ID.7’de oturmaya devam ediyor ya da akıllı telefon uygulamasını kullanarak aracın dışından park etme prosedürünü izliyor. 

Yeni işletim konsepti

ID.7 ile birlikte bilgi-eğlence ekranına entegre, tamamen yeni bir işletim konsepti tanıtılıyor. Volkswagen bu yeni konsept ile müşterilerinden gelen geri bildirimler sayesinde kullanıcı deneyimini iyileştiriyor. Yeni kullanıcı deneyimi standart olarak 38 cm (15 inç) bilgi-eğlence ekranı, artırılmış gerçeklik head-up display, bilgi-eğlence sistemine entegre edilen yeni klima kullanım konsepti, serbestçe atanabilen sık kullanılanlar düğmeleri ve arkadan aydınlatmalı dokunmatik kaydırma bandı özelliklerini içeriyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu